Bir süredir evdeyiz. Evde kalmanın iyi yanı var mıdır? Evet sizin için evde olmanın en iyi yanlarını özetledik #evdekaltürkiye. Koronavirüs hastalığı (COVID-19) Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüsün (Covid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı milyonları buldu. Her şey daha iyi olsun diye evde de kalmamız gerekiyor. İlk başta sıkıcı gibi gelse aslında bu durumu lehimize çevirebiliriz. Herkes için en iyisi evde kalmaktı. Buna başladığımız ilk günlerde zamanın nasıl geçeceğini çok düşünmüştüm. Özellikle insanın hür olmasının engellenmesi korkunçtu. Ama sonra bunu başka bir özgürlük için yaptığımızı fark ettim.

Evimizin dışına çıkmayıp, kendimizi karantinaya aldığımız bu günlerde yapılacak en iyi şeylerden biri de spor. Evin içinde, yeterli ekipmanım olmadan nasıl spor yapacağım diyenlerin yapabileceklerimizi şöyle toparladık.

Kendimizi korumanın dışında kendimizi evde iyi de hissediyorduk. En azından paranoyaya girmiyoruz. Peki evde kalmanın 10 iyi yanı nedir?

1- Özel görüşmeler için zaman ayırmak

Kalabalık ortamlarda gerçekleştirmek istemediğiniz, uzun zamandır yapmak istediğiniz özel görüşmeleri yapmanın tam zamanı. İster hoparlörü açarak telefonda, isterseniz de Skype aracılığıyla bilgisayardan tüm gün hiç çekinmeden istediğiniz kadar özel görüşme yapabilirsiniz. Evdehayatvar! Bu sürenin sonunda hiçbirini ertelememiş olursunuz.

2- Belki sen de bir sanatçısın!

Evet, evde kalmanın en iyi yanlarından biri daha önce hiç keşfetmediğin bir yönünü bulmak olabilir. Belki sen de bir sanatçısın ve bundan haberin yok. Niye bu dönemde bu ortaya çıkmasın? Zaten herkes istediği “sanatı” yapabiliyor.

3- Sessizlik

Daha önce hiç bu kadar sessiz, sakin bir ortamda bulunmuş muydunuz? Sessizliğin tadını çıkarmak için bu fırsatı kaçırmayın. Tabii ki yayınların kesilmesinden bahsetmiyorum kendi iç sessizliğiniz ve sakinliğiniz. Siz hayat gayesi ile sürüklenirken bakın bakalım aslında zaman nasıl geçiyormuş. Sokağaçıkmayasağı

4- Müzik, müzik, müzik…

Instagram’da canlı yayında konser veren şarkıcı çok ama işin aslı o değil. Spotify ve SoundCloud’da istediğiniz müziği evde saatlerce yüksek sesle dinleyebilirsiniz. Önemli not: The Weeknd’in “After Hours” albümü Spotify’a yüklendi bile. coronagünleri

5- Televizyonda neler olmuş?

Uzun zamandır Netflix gibi platformlarda zamanımızı geçirdik. Bambaşka bir izleme konforu ile pek çok şey izledik. Bu sırada televizyonda neler olduğunu unuttuk. Belki de bu istediğimizi elde etmeyi ertelediğimiz dönemde televizyondaki yayın akışına tekrar uyum sağlarız.

6- Yoga zamanı

Kendinizi eğitmek istiyorsanız evde yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri yoga ve meditasyon. Bunun için profesyoneller çoktan evden yayın yapmaya başladılar bile. Sağlıklakal!

#HayatEveSığar

7- Bitkilerle konuşmak

Annelerimiz, anneannelerimiz hep konuşurdu. İçinizde bir yer mantıklı bulsa da asla yapmazdınız. Ama artık bu devir tamamen kapandı. Şimdi muhtemelen hepimiz bitkilerle konuşuyoruz ve onların da bize cevap verdiğini görüyoruz. Hayatevesigar. Çünkü onlar da her canlı gibi kendileri ile ilgilenildiğinde daha çok yapraklarını dikiyorlar ve renklerini canlılaştırıyorlar. Yani böyle şeyleri tekrar hatırlamamız için bu çok güzel bir fırsat.

8- Masterchef siz olabilirsiniz

Evde kalmanın en güzel ve bereketli yanlarından biri de tabii ki kendi şefiniz olmak. Duyduğunuz bütün tarfileri yapabilir, üstüne yeni keşifler yapabilir ve kendinizi bu konuda uzman hale getirebilirsiniz. Her şey bittiğinde hala evde kalmak isterseniz eğer uzun masala büyük davetlerinizin aşçısı siz olabilirsiniz.

9- Uyku, uyku ve bir daha uyku

Biliyorsunuz bağışıklık sistemimizi yüksek seviyede tutmak için yapacağımız en önemli şeylerden biri uyku düzenimizi sağlamak.

Evde kaldığımız bu süreçte -muhtemelen sağlıklı olmayan- uyku düzenimizi ritmine sokabiliriz. Kendimizi bu konuda eğitebiliriz. Ve işte o zaman gelsin pırıl pırıl bir cilt, sağlıklı saçlar ve daha fazlası.

10-Güzellik saati

Evde olduğunuz süre boyunca ertelediğiniz, deneme fırsatı yakalamadığınız bütün güzellik ürünlerini deneyebilirsiniz. Kendinizi kanıtlama zamanı. Hatta bununla ilgili videolar çekebilirsiniz. Neden olmasın YouTuber olmak için hiçbir zaman geç değil, hatta belki şimdi tam sırası!

Sağlıkla Kalın!

Evde Kalın!

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için 14 Kural’ı hatırlayalım

 1. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.
 2. Yurt dışına çıkmayın, seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
 3. Çıktıysanız, dönüşte ilk 14 günü evde geçirin.
 4. Aile üyelerini korumak için evde kendinizi izole edin.
 5. Evde geçen süre boyunca ziyaretçi kabul etmeyin.
 6. İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.
 7. Buluduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 8. İnsanlarla, özellikle yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlarla temas kurmaktan kaçının.
 9. Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.
 10. Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 11. Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.
 12. Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.
 13. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 14. Evden çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka maske takın.

Hayat Eve Sığar!

Evdeyken Yeni İnsanlarla Tanış

Evlere kapandığımız günlerde bir sevdiceği ihtiyacı gün gibi ortaya çıktı. Sizi başka bir yazımızla başbaşa bırakıyoruz.

Öyleyse cesaretinizi toplayın. Uygun bekarlar sizi bekler!