Bir zamanlar, arkadaşlık siteleri belli belirsiz utanç verici bir arayıştı. Kim siber uzayın bekar barlarını dolaşan yalnız kalplerden biri olmak isterdi ki?

Bugün Amerika Birleşik Devletlerinde evlenen çiftlerin 3’te 1’i internette tanışıyor, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 15’i tanışma siteleri veya uygulamaları kullanmış ünlü program sunucusu Martha Stewart bile.

Hiç daha önce tanışma sitesinde profil oluşturdunuz mu?

Amerika’nın en büyük arkadaşlık site Match.com’un başdanışmanı Dr. Helen Fisher romantik ilişkiler söz konusu olduğunda hiçbir şeyin teknolojiyle yarışamayacağını söylüyor. 

“Artık birini bulmak, tarihteki herhangi bir zamandan daha mümkün özellikle daha yaşlıysanız. Bir barda durup doğru insanın gelmesini beklek zorunda değilsiniz. İnternette sevgili bulmak tam zamanlı bir iş, eğitim ya da iş ortağı bulmaktan daha kolay. Arkadaşlık siteleri ve uygulamalarında sadece sistemi öğrenmeniz yeterli.”

İster ilk kez bir oyuncu olun, isterse oyununu oynamak isteyen tecrübeli bir yarışmacı olun

Öyleyse cesaretinizi toplayın

İster ilk kez bir oyuncu olun, isterse oyununu oynamak isteyen tecrübeli bir yarışmacı olun, hayatta kalma kılavuzumuzda hem uzmanlarınn hem de hayatta kalanların tavsiyeleriyle stratejik olarak nasıl arama yapabileceğinizi, aksaklıkları iyi bir şekilde nasıl idare edebileceğinizi, akıl sağlığınızı nasıl koruyacağınızı ve nasıl eğlenebileceğinizi -minimum acı ve maksimum coşku ile- bulabileceksiniz.

Uygun bekarlar sizi bekler!

İnternetten arkadaşlıkta nasıl daha iyi olunur?

Holly Carter’ın opraghmag.com‘daki yazısından…

Yedi yıl önce Match.com’a kaydoldum ama hiçbir zaman ciddiye almadım. Benim için çevrimiçi buluşma bir egzersiz gibidir: Günün sonunda, televizyon izlemek her zaman daha kolaydır. 

Ama 44 yaşındayken şunu fark ettim ki Sosyal Güvenlik ödemeleri başlamadan önce eğer bir birlikteliğe başlayacaksam acilen koltuğu terk etmeliydim. Odaklanmama yardım edebilecek bir koça ihtiyacım vardı sadece kaslarımı geliştirmek yerine bir hayat arkadaşı bulmama yardım edecekti ve mümkünse gelişmiş kaslı bir arkadaş.

İşinmiş gibi davran.

Hoffman’ın bana söylediği ilk şey: “Bu zaman ve dikkat alır. Haftada en az üç saat sitede kalmanı istiyorum.” Yooo. Bu, en sevdiğim dizimin en az üç bölümü demek.

Profilinize stil ekleyin.

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/social-media">Social media vector created by slidesgo - www.freepik.com</a>

Hoffman, nazikçe benim kendi desteksiz tanımımla alay etmekten kaçındı: “Yeni restoranlar denemekten hoşlanan, sevgi dolu bir insanım ve uykudan önce tatlı birşeyler.” (Kulağa ne kadar edepsiz geldiğini asla anlamamıştım.) Hobilerimi, iş arkadaşlarımın benim hakkında ne düşündüğünü falan soruyordu. Ardından profilimi gözden geçirdi, “Bahçemde yetiştirdiğim sebzeleri pişirmeyi sevdiğimi, Dave Chappelle gibi bir tür mizahım olduğunu, yeni insanlarla tanışmanın beni heyecanlandırdığını: yarım saatimi Trader Joe’nun kasiyerleriyle konuşarak geçirebileceğimi” belirterek profilimi değiştirdi.

GERÇEK İTİRAFLAR:
“Eşinden sürpriz bir telefon aldım.” evlendirme koçu Laurel House The Man Whisperer podcastinde.

İpucu:
“Küçük bir ön araştırma yapmak her zaman çok akıllıcadır. Bir Facebook veya Instagram hesabına bağlanıp bağlanmadığını görmek için onun fotoğrafıyla bir Google görsel araması yapın.” Bu aynı zamanda sizi aldatmaca sanatçılarından koruyabilir; fotoğraflar çok mükemmel görünüyorsa veya dili profilinde mesajlarından çok daha akıcı olursa dikkatli olun. Ve eğer sana cüzdanını kaybettiğini ve borç alması gerektiğini söylerse? Koşarak uzaklaşın.

Profilin dörtte üçü benim hakkımda olmalıydı ve diğer dörtte biri tanışmak istediğim kişinin özellikleri ile ilgili. Bu noktada ban spesifik olmam gerektiğini söylüyor Hoffman: “Amaç, herkesi çekmek değil, BİRİ’ni bulmak.” . İdeal eşim “Ailesine düşkün, güncel olaylar hakkında görüş sahibi olan ve bir cuma gecesi partisinde kendisi kokteylini  bile hazırlayacak, daha sonra tembel bir cumartesi günü beni rahatlatacak biri” olarak karşımıza çıkıyor. 

İpucu:
Ne zaman ilk kez biriyle tanışsam, nerede olduğumu bilmesi için bir arkadaşımla konumumu paylaşırım.

Son dokunuş, kişisel bir slogan gibi, hayata olan yaklaşımımı özetleyen bir başlık. Hoffman şunları söylüyor: “Aile. İyilik. Arkadaş. İnanç. En çok değer verdiğim şeyler bunlar. ” Hmm. Ben manevi ve kiliseye gidiyorum, ancak “inanç” kulağa ağır geliyor. “Eğlence” için değiştiriyorum.

GERÇEK İTİRAFLAR:
Gerçekten çook kişisel bir fotoğraf gönderdi”
Bir erkek “Merhaba” yeterliyken neden penisinin resmini gönderir ki? Dr. Justin Lehmiller- Muhtemel bir açıklama, erkeklerin kadınların cinsel bekletilerini gözlerinde fazla büyütme eğiliminde olduklarını bu nedenle “hediyenin” kabul edileceğini varsayabilirler. Ve zaman zaman olumlu bir cevap alırlarsa, tekrar denemenin zarar vermeyeceğini düşünürler.   Lehmiller “Psikoloji araştırmasında buna ‘değişken takviye takvimi’ diyoruz” diyor. “Bu bir slot makinesi gibi – çoğu zaman kolu çekiyorsunuz ve hiçbir şey olmuyor, ancak arada bir, büyük bir geri ödeme var.”
Bir kullanıcısının da karşıdakini bozmak için bir önerisi önerisi: “Üzerine bir yüz çiz ve ona geri gönder.” 🙂

Işığını keşfet.

Hoffman fotoğraflarıma bakar ve vesikalık ile aynadan selfimi karıştırır. “Doğal ve davetkar görünmek istiyorsun. Ayna selfileri genellikle bir makyaj havası bırakır. ”En iyi profil resimlerinin üç kurala sahip olduğunu söylüyor: renk (canlı gölgeler, özellikle kırmızı, dikkat çekici), bağlam/konsept (hobilerinizi içeren, seyahat gibi, dans gibi ) ve karakter (ilginç ya da eğlenceli bir şey, “Cadılar Bayramı kostümü içindeki sen gibi”).

Ana fotoğraf için, kameraya gülümseyen, yüzüme yakın bir çekim yapıyoruz. Diğerleri için bir tane dışarıda yeşil elbisem ile çekiyoruz,  bir tane ışıltılı bir elbise ile, bir tane de yürüyen merdivenlerde. Bu, merdivenlere olan isteksizliğimin dışında benim hakkımda pek de bir şey ifade etmiyordu, ancak Hoffman’ın önerisine göre tam boy bir fotoğraf olması gerekliydi. Tamam dedim, balıketli bir kız olarak, ilk buluşma sürprizlerinden kaçınmak istiyordum. 

İlginç fotoğrafı geçiyoruz. Altıncı sınıfta bir paket üzüm Hubba Bubba kostümü giydiğimden beri Cadılar Bayramı kostümü giymedim.

GERÇEK İTİRAFLAR:
“Fotoğraf rüya gibiydi. Gerçek ise korkunç.”
Eğer fotoğraflardakinden daha yaşlı daha göbekli ya da daha az saçlı ise ona şefkat duymayı seçin. Muhtemelen yalan söyledi çünkü bu onun zayıf noktası. Sadece kibar bir içki iç. Kim bilir? Belki büyülenebilirsin – ve insanlık bunu gerektirir.

Karşılığını Almak…

Çevrimiçi arkadaşlık konusunda pasif olmamın bir nedeni: erkeklerin çoğunun bana göre biraz muhafazakar olmasıydı. (40’lı yaşlarda moern bir kadınken neden bütün eşleşmelerim İzzet Yıldızhan’a benziyor?) Hoffman, bir erkek arkadaş gibi algoritmaların da aklımı okuyamadığını söylüyor; mesajlaşmam ve uygun olduğunu düşündüğüm erkekleri “beğenmem” gerekiyor böylece sonuçlarımda benzer profilleri görebilirim.

Ayrıca, daha aktif olmak profilimi zirveye çıkarmalı, bu yüzden daha görünür olacağım.

İpucu:
Kötü randevuları takdir etmeye çalış. En çılgın geceler senin anlatacak en iyi hikayelerin olur.

Hoffman mesajlarımı kişiselleştirme tavsiyesinde bulunuyor. “Karşındakine profilindeki bir şey hakkında yorum yap ve devamında bir soru sor.” Bir süre bazı ilginç sohbetlerim var ama hiçbir şey bir yere gitmiyor. Uzun ve gel gitli bir konuşmanın ardından tatlı bir adam neden hala bekar olduğumu soruyor ve bir Hoffman hamlesi deniyorum: “Bunu bir içki eşliğinde anlatmayı tercih ederim.” yazıyor. Adamın önerisi kızarmış tavuk…. Gerçekten? Fast food? Bu bilmediğim bir seks olayı mı?

Ama sonra 

Birisi bana beğeni gönderiyor ve üç mesajdan sonra çıkma teklif ediyor. Fotoğrafçılıkla ilgileniyor, kendi ev makarnalarını yapıyor ve o bir Adonis. Hoffman’ın önerdiği gibi bir şeyler ayarlamak için kısa bir telefon görüşmesi yapıyoruz. Sesi kadife gibi, ama şüpheliyim. Bu arkadaşlık sitesinden ayarlanmış bi buluşma, burda sadece ucubelerle tanışırsın, bir düşünsene burası hayatında gelebileceğin en kötü nokta. Harika birini buldum ama düşününce bu bir sazan olmasın?

GERÇEK İTİRAFLAR:
“Sevimliler! Eğlenceliler! Yok oldular.”
Ortadan kaybolmalar, hepimizin başına gelir, diyor terapist ve ilişki koçu Melanie Hersch. Aklı selim kalmak için, “Kendine  ‘Yeterince iyi değilim’ gibi açıklamak için hikayeler anlatmayı bırak.” diyor. “Birinin neden seni seçmediğini öğrenmek, ayak bileği ağırlıklarıyla yüzmeye çalışmak gibi bir şey. İlerlemek yerine denizde boğulursun. Ortadan kaybolmasına ve yolu tıkamayıp hak ettiğiniz gibi bir ilişki için yolu açmasına izin verin. “

Acele etme.

Randevu günü onunla bir restoranda buluşacağım. Hoffman onaylamasa da; ilk buluşmada maksimum bir saatlik hızlı bir içki içmek yerine, Hunkamania akşam yemeği önerdiğinde, direnemedim kabul ettim. Fotoğraflarındaki gibi filinta gibi… Nasıl hissettiğime odaklanmam gerekiyordu, ambalaja değil hele bu ambalaj güzel paketlenmişse bu daha da zordu.

Çok tatlıydı, anneannesinden bahsetti yemeğin ardına içkilerimizi de sipariş verdik. Beni kapıma bıraktığı zaman, sınırımı üç saat 32 dakika aşmıştım .Bir çeşit diyet yapmak gibi bir şey: Ne yapman gerektiğini biliyorsun, ama sonra tatlıyı görüyorsun ve elinde değil. Şanslı olduğumu fark ettim, bunun sihirli bir tek boynuzlu at bulmakla eşdeğer olduğunu. Arkadaşlarımdan birçoğu koşu yarışı gibi sürekli internetten birileriyle tanışıyor ve daha sonra derhal dünyanın atmosferine buharlaşan insanlarla hayatlarının en romantik akşamlarını geçiriyorlar. Ama ne olursa olsun, oyuna geri dönmek iyi hissettiriyor. Tüm yumurtalarımı aynı sepete koymamam gerektiğini bilerek Bay Filinta’ya mesaj atıyorum.

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/business">Business vector created by pikisuperstar - www.freepik.com</a>

GERÇEK İTİRAFLAR:
“Hesabın yarısı için IBAN gönderdi.”
Bu sadece kaba değil aynı zamanda pasif-agresif bir davranış. “Bir arkadaşıma böyle bir talep geldiğinde yarısını değil tamamını gönderdi ve “Belli ki benden daha çok ihtiyacın var.” mesajını iliştirdi.

 Eşleşme Bulma İhtimalinizi Nasıl Artırırsınız?

9 kişiyle buluş. Beyinlerimiz en iyi olasılıkla beş ila dokuz seçeneği kullanabilecek donanıma sahip – sonrasında kavrayışınız aşırı yüke cevap veremiyor. Fisher, “Bu noktada artık ‘Şunun çirkin ayakkabılarına bak’ gibi, hayır demek için saçma sebepler aramaya başlıyorsunuz” diyor. Dokuzunu seç, şahsen tanış, sonra en az birini tanımak için biraz ara ver.

3 istemediğin özelliğe karar ver. “Gerçekten tahammül edemeyeceğiniz bir şey varsa – mesela sigara içmek — gibi, müşterilerime filtreler koymalarını önerdim” diyor House. “İnsanlar çoğunlukla ne istediklerine odaklanırlar: eğlenceli, çekici. Doğru yolu ise İHTİYAÇLARA odaklandığınızda bulursunuz: iletişim, karşılıklı saygı.”

3 kere buluş. Aranızda bir çekim hissetmesen bile. House “Kimya sonsuza kadar sürmez. Cazibe önemlidir, ancak birileri ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, cazibeyi devamında bulabilirsiniz.