Manchester’dan 36 yaşındaki John, “Son ilişkim sona erdiğinde, ilişkilerdeki bazı erkek arkadaşlarımdan bir heyecan duygusu vardı,” diyor. “Gözlerinde bir kez daha“ sahayı oynayabilirim ”ve muhtemelen gizlice yapmak istedikleri şeylerden bazılarını yapabilirdim.”

“Nereye baktığınıza ve kimi dinlediğinize bağlı olarak, 30’larınızda bekar olmanın normal ve hatta arzu edilebileceği fikri var” diye ekliyor. “Bence bu, en azından söylemek gerekirse, biraz aşırı basitleştirme. Gerçeklik oldukça farklıdır.”

Medium’un makalesinde Zoe Beaty‘nin yazısından.

Bekar Bir Erkek Olmak Bekar Bir Kadın Olmaktan Çok Farklı

Kadınlar olarak, ne zaman doğduğumuza bağlı olarak, 20’li ve 30’lu yaşlarımızın sonlarındaki tek yaşamın nasıl göründüğünü biliyoruz: Bridget Jones, Carrie Bradshaw ve daha yakın zamanda ya da daha ferahlatıcı Lizzo’nun kafa karıştırıcısı.

Wimbledon’dan seyahat danışmanı olan 28 yaşındaki Dean Westbrook, “İnsanlar yerleşmek için kadınlara uygulanan baskıların erkeklerle olmadığını düşünüyor gibi görünüyor” diyor.

“Elbette erkeklerle daha az ölçüde. Ama hala bana ‘torunum ve ortağım’a’ gibi Noel kartları gönderen çok iyimser yaşlı akrabalarım var, çünkü şimdiye kadar yerleşmiş olduğumu varsayıyorlar. Ben tek çocuğum ve annemin torun istediğini biliyorum. Baskı var ”diyor.

Araştırmalar, bu şekilde hisseden tek kişinin o olmadığını gösteriyor. Bekar erkeklerin yüzde yetmiş biri, 2017 bir Amerikalı arkadaşlık sitesi anketinde, kadınların% 58’ine kıyasla, bir ilişkiye girme konusunda baskı hissettiklerini söyledi. “Beklentilerin sizin üzerinizde kalmasına izin veremezsiniz,” diye ekliyor Dean.

Bekar olmak hakkındaki mesajlar çelişkilidir. Aynı anda sürekli olarak eğlenceli ve nihayetinde trajik olarak dökülür; yerine getirmek için gerekli ama sadece geçmiş zamanda gerçekten kabul edilebilir.

Peki (düz) erkek deneyimi söz konusu olduğunda aynı şeyler hakkında ne biliyoruz?

“James Bond mu?” John, bekar erkeklerin ilişki kurması beklenen toplumsal tasvirleri sorduğumda yüzüyor. “Duygusal olarak bağlanmak için çok kırıldı, bu yüzden sadece kadınları sikikleri ve insanları öldürüyor.”

Tam olarak ilişkilendirilemez değil mi? “Orta yaşlara kadar mutlu, sağlıklı, bekar yaşamlar yaşayan pek çok erkek rol modeli yok gibi görünüyor” diyor.

Erkekler Bekarken İntihara Daha Meyilli

20’li ve 30’lu yılların sonunda bekar erkeklere bağlı, yerleşik bir (çok yorgun da olsa) bir anlatı var – onlar oyuncu, bekâr, ‘seçici’ ya da tehlikeli bir şekilde tarafsız değiller. Erkeklerin duyguları hakkında konuşmadıkları (veya konuşmayacakları) yapışkan zehir, diğer toksik erkeklik yükleriyle birlikte de devreye girer. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, John’un dediği gibi, bundan çok daha fazlası var.

Birçok arkadaşım ilişkide, bu yüzden hafta sonu geldiğinde ve herkesin ne yaptığını sorduğumda, aniden her insan ve köpeği Center Parcs’a gidiyor. Yardým edemezsin, düţünüyorum, ne yapýyorum? (Dekan, 28)
Temmuz 2019’da altı yıllık bir ilişkiden çıktı. “Arkadaşlarımın çoğu uzun vadeli ilişkilerde… Kendinizi yalnız bulabilirsiniz ve erkekler deneyimlerime göre yardım istemek veya arkadaşlarıyla çevrelemekte korkunçturlar.”

“Bence bu kısmen yaşlandıkça yeni arkadaşlar edinmeyi bırakıyorsunuz, aynı zamanda erkeklerin duygularıyla etkileşime girmemesi gereken yalnız kurtlar olması gerektiğine dair sapkın bir his olduğu için. Bunu kitaplarda ve filmlerde çok görüyorsunuz – genellikle bu görüntüyü ortaya koymalarına yardımcı olmak için erkeklere hitap eden. Bu bir kısır döngü. ”

“Benzer şeyler olan duygularım hakkında konuşabileceğim erkek arkadaşlarım olduğu için şanslıyım, bu yüzden onlarla yalnızlık hakkında konuşabilirim. Ama bence bu çok yaygın değil ve etraflarında yalnız olmayan insanlar hakkında konuşabilecekleri insanlara sahip olmadıkları için endişeleniyorum, çünkü bu çok korkunç bir duygu. Yaşımdaki erkekler arasındaki intihar oranının neden bu kadar yüksek olduğunu görebiliyorum, çünkü özellikle de erkek olmanın ne olduğuna dair toplumun mesajlarına alıyorsanız, kendinizi gerçekten başarısız gibi hissedebilirsiniz. ”

Bazı çalışmalar bekar erkeklerin diğer sosyal grupların çoğundan daha yüksek düzeyde yalnızlık yaşadıklarını göstermektedir. Diğerleri kadınların yalnızlık hakkında daha iyi konuştuklarını iddia ediyor. Bunun sonuçları yoktur: erkek orta yaş depresyonu 35 ila 50 yaşları arasında çok yaygındır ve intihar oranları korkutucu derecede yüksektir.

Orta Yaşa Gelince Yeni Bekar Biriyle Tanışmak

Merkezi Londra BT departmanının başkanı Eliot Small, dört yıllık bir ilişkinin sona ermesinden sonra birkaç yıldır bekar kaldı. Halen aktif olarak bir ilişki aramasa da, ona açıktır. Ancak, özellikle uygulama çağında anlamlı bir bağlantı bulmanın giderek zor olduğunu söylüyor.

“Sanırım bekar olmakta sorun yok,” diye açıklıyor. “Ama birini bulmak istiyorum. Sürekli olarak pek çok insanla ‘bağlantı kurabilmenin’ erişilebilirliği bir şeyi mahvetmiş görünüyor. Kararsız hissediyor. İnsanlar çok hızlı, aynı anda çok sayıda farklı kişiye mesaj atıyorlar… Kızların bunu erkeklerden daha fazla yapabileceğini hissediyorum. Kendini güvensiz hissettirebilir. ”

30lu Yaşlarda İnternetten Biriyle Tanışmak

Eliot’un bu konu hakkında konuşma biçiminde, bu özelliği araştırırken birkaç kez karşılaştığım küçük bir savunmasızlık var. Bazı erkekler bu konuda konuşmaktan utanıyor, diğerleri nasıl görüneceklerinden endişe ediyor, halka açık olarak bekar ve mutlu olmadıklarını söylüyor. Bu baskı evrenseldir, öyle görünüyor ki – sevilmek istediğinizi itiraf etmek güzel değil ama hepimiz yapıyoruz.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, arka planın konuştuğum erkekler arasında bekar olma konusundaki tutumları üzerinde büyük bir etkisi vardır. John bana bir ilişkide olmayı gerçekten tercih edeceklerini itiraf eden bekar arkadaşlarının genellikle hala birlikte olan ve bunu taklit etmek isteyen ebeveynleri olduğunu söylüyor. Dean’in sağlıklı görünümü – “Şanslıyım, çok güzel arkadaşlarım var, sadece iyi olmaya çalışıyorum” – güvenli aile hayatını yansıtıyor gibi görünüyor.

30lu Yaşlarda Boşanmış Bekar

Öte yandan annesi Rus, babası İngiliz olan Eliot, yatılı okula gönderilmeden önce çocukken boşandı. Görüşleri oldukça keskin – “üreme” isteyen erkeklerden bahsediyor ve zaman zaman kadınlara kızıyor gibi görünüyor. Daha sonra “İngiltere’de veya ABD’de tecavüz kültürü olmadığını” söylüyor ve beni yanlış raporlamaya ilişkin istatistiklere bakmaya çağırıyor. Modern buluşmada erkeklerin kadınlar tarafından tek kullanımlık olarak muamele edilebileceğini düşünüyor. Bu Dean’in hemfikir olduğu bir şey.

“Geçen ay kötü bir randevum vardı,” diye açıklıyor Dean. “Üçüncü bir randevuydu ve küçük bir konsere gittik. Ben kötü bir insan ya da rahatsız edici bir şey değilim ve iyi geçiniyor gibiydik. Ama konserin yarısında yürüdü. Bunun çok güzel olduğunu düşünmemiştim. Bence birçok insan – herhangi bir cinsiyetten – uygulamaların kişisel olmayan doğasının kibar olmanız gerekmediği anlamına geliyor. Orada insan nezaketi biraz kaybolmuş. ”

John şimdiye kadar sadece uygulamalarla flört ederken, onları “hem iyi hem de kötü” buldu. İyi diyorlar, çünkü kendisiyle benzer durumlarda insanlarla tanıştı. “Bekar olmak konusunda çılgın bir panik olmadığını gördüm, insanların nereye gitmek istedikleri hakkında kendi fikirleri var” diye açıklıyor. “Yani bekar olma konusundaki endişelerin bilinmesi gerekmiyor.”

Dean’in dediği gibi reddetme (ve sade kötü davranışlar) zihinsel refahınızı kötü bir şekilde etkileyebilir. “Bekar olmak ve flört etmek eğlencelidir, ama aynı zamanda yorucudur. Dirençli ve kendinden emin olmalısın. Aksi takdirde, sizi daha yalnız hissetmenizi sağlayabilir. ”

John, “dikkat çekmek için yarıştığınızı hissedebileceğiniz uygulamalar ve eşleşmeler vb. Bulduğunu” da ekliyor. Soğuk ve kişisel olmayan bir ortam ve orada biriyle buluşmaya ne kadar önem verdiğinize bağlı olarak, gerçekten duygusal sıkıntıya neden olabilir. Bence erkekler buna daha duyarlılar çünkü kadınların sahip olduğu veya ihtiyaç duyduğu çevrimiçi iletişim dünyasında gezinmek için genellikle aynı duygusal araç setine sahip değiller. ”

Kendimizi rahatsız hissettiğimiz veya ilk etapta daha geniş toplumsal cinsiyet stereotiplemesinin yarattığı kimliklere ya da klişelere ayrılıyoruz.
Tartışmalarımızın birçoğu tanıdık bir duygu ile destekleniyor – rahatsız olduğumuz kimlikleri veya klişeleri içine aldığımızı veya ilk etapta daha geniş toplumsal cinsiyet stereotiplerinin yarattığını.

Konuştuğum erkekler, bir klişenin olumsuz ucunda olduğunun ve tuzağa düştüğünü hissettiği anları hatırlıyor; örneğin John, neden 36 yaşında bekar olduğunu gerekçelendirmek zorunda olduğunu hissettiğini fark etti. “Açıkladığım zaman yedi yıllık bir ilişkiden çıktım, hemen daha rahat hissediyorum, sanki öyle değil taahhüt etmekten çok korkan bir filozof değil, bir durum kurbanı. ”

Bekar Olmak Nedense Büyümeyi Reddetmek Gibi Görülüyor

“Bence 30’lu yaşlarında bekar erkekler için en utanç verici şey, sadece kendi yolunu isteyen taahhüt etmek ve yerleşmek için çok korkan adam” diye ekliyor. “Bence insanları güvensiz hissettiren gerçekten zehirli bir klişe.”
Başka bir arkadaş bana, insanların “büyümüş bir çocuk” olduğunu varsaydığına inanıyor çünkü 38 yaşında ve bekar – ofisinde bir kadın temizleyemediği ve pişiremediği konusunda bir şaka yaptı.

Ve tıpkı 30’lu yaşlarının sonlarında evli olmayan kadınlara dayatılan zehirli ve asılsız bir başarısızlık anlatısı olduğu gibi, John da “insanlar 30’larınızda bir ilişkinin sona ermesi konusunda bir başarısızlık hissi olduğunu anlamıyor” diye düşünüyor. .

John, “Sorumluluk alma, başarma ve kazanma konusunda sürekli mesaj alan erkekler için bu gerçekten büyük bir darbe olabilir” diye ekliyor. “Nihayetinde bekar olmak iyi, izole olmak iyi değil” diyor. “Ve toplumda erkeklerin biri olmak için değil, diğeri için yaratılmış yeterli alan yok.”

https://www.refinery29.com.https://medium.com/refinery29/what-single-men-really-think-about-dating-after-30-234b7caa593a